Už dlhší čas svet ovládajú technológie. Umelá inteligencia, smart zariadenia a celkovo digitálny svet je, aspoň v tejto chvíli, poväčšine tvorený a riadení ľuďmi. S jeho pokrokom však postupuje rovnakým tempom aj „temná strana“ jeho používateľov – tzv. kybernetických zločincov. Podľa Cybersecurity Ventures je predpokladom, že do roku 2025 sa budú škody spôsobené počítačovou kriminalitou ročne pohybovať v hodnotách približne
Už dlhší čas svet ovládajú technológie. Umelá inteligencia, smart zariadenia a celkovo digitálny svet je, aspoň v tejto chvíli, poväčšine tvorený a riadení ľuďmi. S jeho pokrokom však postupuje rovnakým tempom aj „temná strana“ jeho používateľov – tzv. kybernetických zločincov. Podľa Cybersecurity Ventures je predpokladom, že do roku 2025 sa budú škody spôsobené počítačovou kriminalitou ročne pohybovať v hodnotách približne 10,5 bilióna dolárov. Aby ste sa vyhli tomuto osudu, musíte sa naučiť, ako zaistiť zabezpečenie vášho cloudového ERP.
Cloud: príležitosť no zároveň riziko
Je mnoho výhod, ktoré cloudový ERP systém ponúka. Od jednoduchej implementácie cez aktualizované funkcie až po úsporu nákladov. Vďaka cloudovej forme ERP nebolo jeho uvedenie do prevádzky nikdy jednoduchšie a nákladovo efektívnejšie, pretože už nie je potrebné investovať do počiatočných nákladov na nákup servera a iného hardvéru. Práve tieto a mnohé ďalšie dôvody dávajú inteligentnému biznisu zmysel prejsť do cloudu.
S príležitosťami však prichádzajú aj riziká. Niektoré organizácie vnímajú prechod na cloud ako nekontrolované vystavenie sa nebezpečenstvu. No solídny bezpečnostný plán môže toto riziko vo vysokej miere zmierniť a umožniť vám naplno využívať všetky výhody, ktoré cloud ponúka. S určitým uvážením a pozornosťou budete v cloude v bezpečí. V praxi tak ide o nevyhnutnosť zavedenia základných bezpečnostných postupov na prevenciu a monitorovanie bezpečnostných incidentov.
Kontrolný zoznam zabezpečení
Zabezpečenie pozostáva z niekoľkých prvkov. Od zabezpečenia používateľov a siete po ochranu údajov, dát či súkromia používateľov. Čo sa týka úplných základov, vaša spoločnosť by mala používať firewall, antivírový softvér a rovnako by mala mať systémový kontrolný zoznam, ktorý by mal obsahovať:
- Správu prístupu: Ide o spravovanie používateľov, privilégií a klientov so silnou kontrolou identity a prístupu a prevenciou podvodov.
- Ochrana dát: Zahŕňa ochranu databázy, pracovného zaťaženia a tiež ďalšieho obsahu. To zahrňuje zaškolenie vašich zamestnancov o počítačovej kriminalite a o tom, ako sa brániť pred možným útokom ransomwaru (druh malvéru).
- Monitorovacie systémy: Slúžia na sledovanie akýchkoľvek informácií o anomáliách, hrozbách a aktivitách pomocou informácií o hrozbách v reálnom čase.
Plán odozvy
Nemenej dôležité je vytvorenie plánu odozvy či reakcie na kybernetické útoky. Nie každá organizácia bude takýmto útokom ovplyvnená rovnakým spôsobom a taktiež nie každý kybernetický útok je rovnaký. Každý predstavuje inú hrozbu a dopad na funkčnosť chodu spoločnosti.
Váš plán odozvy by mal obsahovať nasledujúce:
- Pracovné úlohy pre konkrétnych jednotlivcov v rámci organizácií / podniku …
- Kedy volať autoritám
- Pripravenú odpoveď – predpísanú pre sociálne médiá a iné médiá
- Systém poskytujúci pravidelné aktualizácie (novinky) zákazníkom, predajcom a verejnosti
- Detaily o tom, ako budete incident riešiť (vstrebávať)
- Podrobnosti o tom ako sa z neho zotaviť.
Kybernetické útoky nezmiznú. Každá minca má dve strany a protikladom dobra bude stále zlo. Preto je potrebné uvažovať o nich a pripravovať sa na nich z vašej strany je základom. Len svojou pripravenosťou dokážete minimalizovať možnú hrozbu pre vašu spoločnosť a prosperovať v rýchlo sa rozvíjajúcom cloudovom svete ERP.
Článok napísal
Róbert Jakab
Róbert je ako pohyblivá fotografia – pretože je video. Zachytáva 60 snímkov za sekundu, takže keď sa niečo udeje, on to zaznamená. Pracuje na menších videách aby raz natočil večerný film… a potom jeho pokračovanie. Telegrafia 2: Opičia sila